1899
Nový nápoj sa stal populárnym nielen v nealkoholických baroch. Keď obchodník so sladkosťami Joseph A. Biederman z mestečka Vicksburg v štáte Mississippi postavil v sklade vedľa obchodu malú výrobňu fliaš, v ktorej svojím zákazníkom ponúkal nápoj Coca-Cola vyrobený zo sirupu dodávaného z Atlanty, snáď ani sám netušil, že práve urobil prvý krok na ceste, ktorá viedla k celosvetovej distribúcii tohto nápoja.
Benjamin F. Thomas a Joseph B. Whitehead z mesta Chattanooga v štáte Tennessee zakúpili od Asa Candlera výlučné práva na plnenie nápoja Coca-Cola do fliaš a jej distribúciu prakticky po celých Spojených štátoch. To všetko stálo iba 1 dolár, pretože – ako sa zdá – Candler nevidel perspektívu v plnení nápoja do fliaš.
Každopádne Thomas a Whitehead uzavreli za financovania Johna T. Luptona zmluvy s ďalšími podnikateľmi, ktorí mohli s výlučným právom distribúcie v daných oblastiach založiť výrobne na plnenie nápoja Coca-Cola do fliaš. Ich práca vytvorila pevné základy neskoršej celosvetovej siete závodov.
1900
Krátko potom, čo nápoj Coca-Cola dobyl Ameriku, sa predával už aj na trhoch za oceánom a od roku 1907 sa začali zakladať miestne výrobne.
S naštartovaním výroby vo veľkozávodoch sa sláva značky Coca-Cola rýchlo šírila. Čím populárnejší však produkt bol, tým intenzívnejšie boli snahy o jeho napodobenie. Prvé fľaše boli veľmi jednoduché, vyrábali sa z hladkého skla a napodobniť ich nebolo ťažké.
1915
V tomto roku vyvinula fľašu na svetoznámy nápoj Coca-Cola Root Grass Company z Terre Haute v štáte Indiana. Splnila tak významnú úlohu, aby produkt dostal charakteristický obal. V tej dobe bola totiž veľká väčšina nápojov plnená do obyčajných, ničím necharakteristických sklenených fľaší s rovnou stenou, čo umožňovalo, aby konkurenti so svojimi výrobkami napodobňujúcimi značku Coca-Cola miatli zákazníkov. Kvôli týmto falzifikátom poslala prvá výrobňa zameraná na plnenie nápoja do fliaš spoločnosti Coca-Cola list, v ktorom deklarovala, že je potrebné „takú fľašu, ktorú by bolo možné spoznať aj podľa dotyku trebárs v tme alebo len podľa črepín“. Tvorca fľaše Earl R. Dean sa dal inšpirovať ilustráciou znázorňujúcou kakaový bob, ktorú objavil v Encyclopedia Britannica z roku 1913. Ilustrácia znázorňujúca bobový struk jasne ukazuje jeho zahnutý tvar a zárezy prebiehajúce po struku v zvislom smere. Po tomto nápade a prvých náčertoch prešla fľaša drobnejšími úpravami. Aby sa do prepraviek zmestil väčší počet fliaš, boli ich obrysy kužeľovito stenčené a bolo tiež rozhodnuté o svetlozelenej farbe použitého skla, ktorá sa neskôr stala známou pod názvom „Georgia zeleň“.
Závody určené na plnenie fliaš akceptovali v následujúcom roku túto výnimočnú kontúrovanú fľašu ako záväznú normu. Fľaša neskôr mala tú česť, že bola v roku 1977 – ako vôbec prvý priemyslový obal – zaregistrovaná Patentovým úradom Spojených štátov ako ochranná známka.
Coca-Cola fľaša je dnes niečím oveľa viac než obyčajným obalom. Reprezentuje zároveň tradíciu i pokrok, neopakovateľný vzhľad, chuť a pôžitok z nápoja Coca-Cola. Dnes už sa v tejto charakteristickej podobe vyrábajú nielen sklenené, ale tiež značná časť plastových fliaš, v jednom experimente bola v Spojených štátoch vyskúšaná dokonca kontúrová krabica s obsahom 0,33 l, tvar ktorej bol inšpirovaný pôvodnou fľašou Coca-Cola.
Na Slovensku sa dnes produkty Coca-Cola predávajú v rôznych obaloch a s rôznym obsahom.
Kontúrované sklo
S rozvojom technológií plnenia a s rastom popularity nápojov Coca-Cola v 40. a 50. rokoch prešla fľaša celým radom inovácií. Spoločnosť zaviedla variant „kráľovských rozmerov“ pôvodnej fľaše s obsahom 10, 12, 16 a 26 uncí (1 unca = 28,35 g).
V roku 1957 umožnil rozvoj technológie plnenia farebné etiketovanie, ktoré nahradilo charakteristické písmo nápisu Coca-Cola na reliéfnom skle. Farebná etiketa zaistila jednoznačný grafický vzhľad a nápis Coca-Cola tým zároveň získal na čitateľnosti.
V 60. rokoch vzrástli vo všetkých oblastiach života nároky ľudí na pohodlie. Preto firma v roku 1961 zaviedla prvé nevratné fľaše. Tieto obaly s obsahom 12, 16 a 20 uncí mali veľký úspech. Vzrástol tiež dopyt po fľašiach s väčším obsahom, následovali preto fľaše s obsahom 32 a 48 uncí. V 70. rokoch sa v obchodoch objavili vratné, teda opakovane plniteľné fľaše, ktoré cestu medzi plniacou linkou výrobne a regálom obchodu absolvujú aj 20 až 25 krát.
Kvôli svojej zaviazanosti pôvodnej preslávenej kontúrovej fľaši začala spoločnosť v roku 1994 celosvetovo uvádzať na trh sériu celkom nového, charakteristického kontúrového obalu. Prieskum realizovaný spoločnosťou The Coca-Cola Company ukázal, že zákazníci preferujú v pomere 5:1 charakteristický tvar kontúrovej fľaše pred obyčajnými, ničím necharakteristickými fľašami s rovnou stenou, ktoré používala konkurencia. V súčasnosti sa tento výnimočný tvar rozšíril už na celú škálu sklenených i plastových fliaš Coca-Cola.
Komentáre
Prehľad komentárov
Uz by to malo ist... preto som sa pytala lebo tie obrazky som len skopirovala ( a neukladala som si ich najprv do PC) a ked ich len skopirujem taq vacsinov nejdu
OtazQa
(Adminka, 16. 3. 2009 17:42)
*** Takze otazka :
Zobrazuju sa vam obrazky tych coca-colovych flias a plechoviek ???
aha :D
(Beba - adminka, 17. 3. 2009 16:50)